Kadınların Net Adresi

Boyalı Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalı

 • 15 Kasım 2015
 • Boyalı Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalı için yorumlar kapalı
 • 6.303 kez görüntülendi.
Boyalı Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalı

Biz bayanlar biliriz ki saç rengimizi değiştirmeyi çok severiz. Saçlarımızı boyamak bayanların vazgeçilmezlerindendir. Ancak şu da bir gerçektir boya saça çok zarar verir. Ancak yapılabilecek olan birkaç püf nokta ile saçımıza vereceğimiz zararı en asgariye indirebilirsiniz.

 1. Boyalı saçlara uygulanan bakım boyanın kalitesi kadar önemlidir. Saçlarınızı Boyatmadan önce yapılan bakım boyanın kalıcılığını sağlar. Ancak boya sonrası aynı gün bakım yapılıyorsa nemlendirici ve proteinli bakım yapılmamalıdır. Çünkü boyalı saçlara uygulanan proteinli bakım kürleri saçları kurutur. Boyalı saçlara boya öncesi renk koruyucu rengi destekleyici bakım yapılmalıdır. Boyalı saçlarda bakımla birlikte hala renk akmaya devam ediyorsa, içinde amonyak olmayan bakımlar yapılmalıdır. Bunlar boyalı saçlarda parlak sonuçlar elde eder.
 2. Yıkarken saça uygulanan sert hareketler, çok sık yıkamalar saçı kurutur. Tüm boyalar, organik boya dahi olsa saçları deformasyona uğratır. Hiçbir zaman boya ilk yapıldığı gibi kalmaz, o nedenle hem sağlık hem de rengi korumak gerekir. Saçta kuruma fazla ise nemlendirici şampuan kullanılmalıdır. Ayrıcı boyalı saçlar için rengi koruyan şampuanlar vardır. Bu boyaların içerisinde saç hücreleri yenileyici maddeler vardır. Bu maddeler saçı canlandırmaya ve rengini korumaya yardımcı olur. Bazı saçlarda kepek, dökülme, yağlanma gibi problemler olduğundan saç tipinize uygun şampuanlar temin edilmelidir. Bu konuda kuaförünüzden yardım alabilirsiniz.  Kuaförler kullandıkları ürüne göre sizi kullanabileceğiniz şampuan türleri için yönlendireceklerdir
 3. Boyalı olan saçlarınızı parlak görmek istiyorsanız çok sık şampuan ile yıkamayın. Saçlarınız yağlanırsa yıkamayı tercih edin. Her gün saçları yıkamak saçın yağını yok etmeye sebep olur. Özellikle de saçlarınız kuru ise ve aynı zamanda boya varsa saçlarınızda 2 güne bir yıkayın. Fakat normalse saçlarınız 1-2 güne bir yıkayabilirsiniz.
 4. Şunu hiç unutmamak gerekir ki mutlaka saçınızı yıkarken ellerinizle masaj uygulayın. Bu saç derinizin canlanmasına yardımcı olup hem saçların uzamasını sağlar hem de saç köklerini canlandırır. Eğer saçınıza bakım uygulayacaksanız saçlarınız kuru iken bakım kürünü kullanmayın, önce saçlarınızı nemlendirin daha sonra bakım kürünü uygulayın.
 5. Saçlarınız dalgalı ise jöle kullanmak yerine, kozmetik ürün satan yerlerde rahatlıkla bulabileceğiniz saç serumlarından kullanmanız size fayda sağlayacaktır. Saç serumları hem boyalı saçlarınızı besler hem de dalgalarınızı belirginleştirir. Ayrıca dalgalı boyalı saçlar için bir diğer püf nokta, banyoda saçlarınızı taradıktan sonra kuruttuğunuz saçları tekrar taramayınız. Taramak saçlarınızı kabartacak ve kırılmalara sebep olacaktır.
 6. Boyalı olan saçların zarar görmemesi ve solmaması için yaz aylarında güneşlenmekten uzak durmanızda fayda vardır. Eğer güneşlenmek zorunda iseniz ya da denize ve havuza girecekseniz girmeden önce saçlarınıza uygun bakımlar yapıp o şekilde girmelisiniz.
 7. Saçlarınızı çok sert bir şekilde ayırıp taramayın bu saçlarınızın kopmasına ve kırılmasına sebep olacaktır.
 8. Mümkün olduğunca saçlarınızı doğal havada kurumaya bırakın. Kullanılan fön, maşa, press tarzı ürünler saçlarınızın hem renginin solmasına hem de sağlığını kaybetmesine neden olacaktır.