Kadınların Net Adresi

Kantaron Yağının faydaları

  • 15 Mart 2011
  • Kantaron Yağının faydaları için yorumlar kapalı
  • 4.562 kez görüntülendi.
Kantaron Yağının faydaları

Kantaron bitkisinin güneşli  havada toplanan genç çiçeklerinden elde edilir.Eski çağlardan beri kullanılan kantaron yağının  haricen ve dahilen pek çok kullanım alanı vardır.

Antiseptik,kanama durdurucu ,yara, yanık tedavisi,iltihap önleyici, damar büzücü,hücre  yenileyici gibi bir çok özelliği vardır.

Antiseptik özelliği ile yaraların iltihaplanmasını önlediği gibi ,oluşacak ağrı ve sızıyı giderir.

Damar büzücü özelliği nedeniyle oluşan kanamaları durdurur.Varis tedavisinde etkilidir. Hücre yenileme etkisiyle yaraların  hızlı kapanmasını sağlar. Yanıklarda kullanıldığında oluşan ağrıda etkilidir ve kısa sürede tedavi sağlar.Kazalarda  meydana gelen iç yaralanmalar ve iç kanamalarda haricen ve dahilen (ağızdan) alınırsa damar büzücü etkisi ile iç kanamaların durdurulmasında etkili olur.

Deride meydana gelen lekelenmelerde ve bezelerde masajla uygulama yapılabilir.Cilde uygulanddığında pürüzsüz bir cilt elde edilir.Bebek piklerinde etkilidir ve bebeklerin karın ağrısında hafif  masajla bebeğin karnına uygulanabilir.

Romatizma, sırt, bel, lumboga vs ağrılarında kekik yağı  ve ardıç yağı ile karıştırılarak yapılan masaj  ağrının giderilmesinde etkilidir.

Dahilen kullanımda   şekerini düşürücü etkisi vardır.

Mide ağrısı ve ülser tedavisinde etkilidir.Dahilen kullanımda günlük bir tatlı kaşığı yeterlidir.

Saçlı deride (sistemik bir hastalığa bağlı olmayan)  gelişen sorunlarda ,kepelenme de etkilidir.Saçlı deriye masajla uyguladıktan sonra bir saat bekletip bitkisel bir şampuanla yıkayın.

Uzun süre ve fazla kullanılırsa vucütta kaşıntı yapabilir.

Kantaron Yağıı