Cinsellikte Yakınlaşmanın Anahtarı

Bütün mutlu cinsel ilişkilerin temelinde yakınlık vardır. Bu, kişileri göründükleri gibi ya da sizin görmek istediğiniz gibi değil, oldukları gibi tanımak ve kabul etmek anlamı­na gelmektedir.

Yakınlığın gelişmesi zaman alır ve kendili­ğinden olmaz. Duygusal olarak eşinize açık kalmanız ve onun da sizi tanımaya çalışması gerektiği gibi onu tanımaya gayret etmeniz gerekir. Eşinizin tepki ve duygularını daha iyi anlama isteği, tutkunuzun sağlıklı olması ve gelişmesi için en iyi yoldur.

Birçok çift iletişim halinde olduklarını, çün­kü sürekli birbirleriyle konuştuklarını söyler. Ancak, günlük olaylarla ilgili şeylerden söz etmek (çocuğu okula bırakmak ya da fatu­raları ödemek gibi) gerçek yakınlaşmaya giden yoldaki iletişimin yalnızca bir parçasıdır. Bu­nun için kendinizden ve düşüncelerinizden söz etmeli, olumlu ya da olumsuz düşünce­lerinizi birbirinizle paylaşmalısınız. Evlilik danışmanları kendilerine gelen çoğu çiftin kişisel düzeyde iletişim sorunları yaşadıklannı belirtmektedir. Konuşmak ilk adımdır ancak, dinleme niz de gerekir. Eşinizin duygu ve düşüncelerini (sizden farklı olsa da) kabul etmeniz gerekir. Bazı konuları dürüstçe tartışmak güç olabilir ama, sonuçta bizi güvene götüren de budur.

Bir çift olarak birlikte zaman geçirmeniz, kendinize iki insan olarak zaman ve zemin ayırmanız önemlidir. Birbirinizi yalnızca anne-baba olarak görürseniz, cinsel olarak uyarılamayabilirsiniz. Benzer biçimde, ikiniz de tamamen kendi işinizle ilgileniyorsanız, bir­likteliğinizi göz ardı ediyor olabilirsiniz. Kalı­cı bir cinsel ilişki için, yakınlık ve birlikteliğe gereksiniminiz vardır.

Erkekler duygularını her zaman kadınlar kadar kolay dile getirmezler. Kendi ailelerin­de bunu yapmaları yönünde teşvik edilmemiş olabilir ve görünüşte her şey yolunda giderken konuşmanın anlamsız olduğunu düşünebilir­ler. Ancak, bu sorun ilişkinizin gelişmesini etkiliyorsa, eşinizi biraz daha açılması için yüreklendirebilirsiniz. Bu zaman ve sabır gerektirebilir. İlişkinizin iyi olduğu bir dönem­de eşinizi nazikçe ve sevgiyle yoklayabilir ve düşüncelerini sözcüklere dökmesini sağla­yabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü