Kadınların Net Adresi

Cinsel İsteksizlik

  • 19 Mayıs 2010
  • Cinsel İsteksizlik için yorumlar kapalı
  • 4.711 kez görüntülendi.
Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik diğer adıyla cinsel soğukluk çiftler arasında tüm cinsel uyarılar mevcut olmasına rağmen cinsel arzu duyulmamasıdır.Çiftler arasında cinsel soğukluk ilerki dönemlerde ilişkinin tamamen bitmesine kadar uzanabilir.

Cinsel isteğin az olması yani firijidite sorunun görülmesi kadınlarda en sık rastlanan cinsel şikayetlerdendir. Cinsel isteksizlik eğer sürekli olarak devam eden bir durum ise bunu bir sorun olarak kabul etmeli ve ona göre bir yaklaşımda bulunulmalıdır. Çünkü cinsellik su içmek,yemek yemek,uyumak gibi temel ihtiyaçlardan biridir.

Cinsel isteksiziliğin en genel ve en belirgin sebebi psikolojik etkenlerdir. Stres, anksiyete bozuklukları, çiftler arasındaki iletişim sorunları, tecavüz veya taciz vakaları, cinselliğin günah olduğu düşüncesi, gebelik döneminde ve sonrasında cinsellikden uzak kalınan zamanın etkisi tüm bunlar cinsel isteksizliğin psikolojik etkileridir. Psikolojik etkenlerin yanında yaşlanma, kullanılan bazı ilaçlar, kronik hastalıklar, nörolojik durumlar, hormonal bozukluklar gibi fiziki etkenlerde cinsel isteksizliğe sebep olabilir.

Kadınlarda görülen cinsel isteksizlik menepoz döneminde veya sonrasında östrojenin azalmasıyla hat safhaya çıkabildiği görülür.Yine kadınlarda bebek sahibi olduklarında bebeklerini emzirme döneminde vajinal ıslanmaların belirgin derecede azaldığı tespit edilmiştir.Bunların dışında kadın yada erkeğin kullandığı anti depresan ilaçlar var ise bu ilaçlarında kişilerde cinsel soğukluğa nede olduğu zaman içinde görülmüştür.Yine erkek veya kadında gözlenen diğer bir etken de kişilerin fazla spor yaparak kanda bulunan testosteron seviyelerini fazlaca yükseltip cinsel isteğin azalmasına sebep olduğu görülür.Uyku düzeni bozuklukları,uyku saatlerinin 8 saatten az olması çiftlerde cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Cinsel isteksizliğin tedavisi aşamasına gelindiğinde öncelikle sorunun altında yatan sebepler tespit edilmedilir. Cinsel isteksizliğe sebep olan etkelenler eğer psikolojik ise psikoterapi yöntemi ile soruna çözüm bulunabilir. Psikolojik etken dışında bir sorun varsa ilaç tedavisine geçilebilir. İlaç tedavisinde en bilindik olan ilaç viagra olmak üzere kişilerde cinsel uyarılmaya fayda sağlayacağı için kullanılması önerilmektedir.Burda dikkat edilecek husus bu tür ilaçların doktorunuz tarafından önerilmesidir. Zira bu tür ilaçların bağımlılık yapma riski sebebiyle bir süre sonra bu tür ilaçlar olmadan cinsel arzu duymamama durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.