Kadınların Net Adresi

Çalışan Hamile Bayanlara Özel Uyarılar

  • 11 Eylül 2014
  • Çalışan Hamile Bayanlara Özel Uyarılar için yorumlar kapalı
  • 4.213 kez görüntülendi.
Çalışan Hamile Bayanlara Özel Uyarılar

Yerden Ağırlık Kaldırmanın Doğru Şekli:

1. Kaldıracağınız eşyanın yanında yere çömelin. Bir diziniz yerde olsun.
2. Eşyayı havaya kaldırırken sırtınız mümkün olduğu kadar dik olsun. Eşyayı dizinizin üstüne koyun.
3. Eşyayı vücudunuzun yakınında tutarken, sırtınızla değil, bacak kaslarınızın yardımıyla ayağa kalkın ve kaldırın.

Çalışan Gebe Kadınların Aktiviteleri ile İlgili Bazı Öneriler:

Oturma: Eğer ofis işi yapıyorsanız, oturduğunuz koltuk önemlidir -sadece gebelikte de değil. Vücudunuzun ağırlığı arttığı ve kaydığı için yüksekliğini ve eğimini ayarlayabileceğiniz bir koltuğa ihtiyacınız var. Ayarlanabilir kolçaklar, sert bir oturma yeri, bel yastıkları ve iyi bir sırt desteği uzun oturma saatlerini çok daha rahat hale getirir ve oturduğunuz yerden kalkmanızı kolaylaştırır.
Bu tür bir koltuğunuz yoksa elinizde olanı iyileştirmeye bakın. Örneğin, daha fazla yastığa ve sırt desteğine ihtiyacınız varsa, küçük bir yastık kullanın ya da belin alt kısmını destekleyen bir minder alın. Böyle bir minderi arabanızda da kullanabilirsiniz. Özellikle de işe gelmek için uzun bir mesafe kat ediyorsanız, bu minder araba kullanmanızı kolaylaştıracaktır.
Otururken ayaklannızı yukan kaldırıp alçak bir taburenin üstüne koymak belinizin üzerindeki yükü azaltacaktır. Bu, ayrıca bacak damarlarınızda varis ve pıhtı oluşmasını engellediği gibi ayak ve bacaklardaki şişmeleri de azaltır.

Pregnant woman at work writing in binderAyakta durma: Damarlarınız gebelik sırasında kan dolaşımını daha iyi sağlamak için genişler. Çok ayakta durursanız bu durum kanın bacaklarda toplanmasına sebep olur ki bu da bacak ağrısına ve hatta baş dönmesine neden olur. Uzun süre ayakta kalmak sırtınıza da baskı yapar. İşiniz ayakta durmayı gerektiriyorsa, tek ayağınızı bir yükseltinin veya alçak bir taburenin üstüne koyarak sırtınızdaki yükü ve kan toplanmasını azaltabilirsiniz. Arada bir ayak değiştirmeyi de ihmal etmeyin. Varis çorabı giymek ve gün boyu sık sık ara vermek de yararlı olur. Yüksek topuklu ve düz ayakkabılar yerine alçak ve geniş topuklu ayakkabılar giyin.

Eğilme ve ağırlık kaldırma: Gebe kadınlar gebe kalmadan önceki kadar ağırlık kaldıramazlar. Zarar görmeden ne kadar ağırlık kaldırabileceğiniz konusunda doktorunuza danışın. Sırt ve bel ağnsını engellemek düzgün bir şekilde eğilin ve ağırlık kaldırın.

Zararlı maddelerden uzak durma: Siz ve çalıştığınız şirket, İş Güvenliği ve Sağlığı Dairesi’nin zararlı maddelerle ilgili uygulamalarına uyduğunuz sürece işiniz bebeğiniz açısından herhangi bir risk taşımaz. İşi sağlama almak için işinizde maruz kaldığınız maddelerin neler olduğunu öğrenin. Özellikle de sağlık ve imalat sektöründe çalışıyorsanız. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki federal yasalar sanayi firmalarını işyerindeki tehlikeli ve zararlı maddeleri bildiren malzeme güvenlik bilgi formu tutmaya ve bu bilgileri çalışanlarına aktarmayı zorunlu kılmıştır.

Gelişmekte olan cenine zarar veren maddeler arasında kurşun, civa, iyonize eden radyasyon (röntgen) ve kanser ilaçlarını sayabiliriz. Anestezik gazlar gibi kimyasallar ve benzen gibi organik solventlerin zararlı olduğu konusunda da şüpheler vardır ama bu konudaki araştırmalar yetersizdir.

İşinizde sizi kimyasal maddelere, ilaçlara veya radyasyona maruz bırakan bir durum varsa, bunu doktorunuza bildirin. Ayrıca bu maddelere daha az maruz kalmak için kullandığınız önlük, eldiven, maske ve vantilasyon sistemi gibi malzeme hakkında da bilgi verin.
Doktorunuz bu bilgiler sayesinde bir riskin söz konusu olup olmadığını saptayabilir ve risk gördüğü takdirde bunun nasıl ortadan kaldırılabileceği ve azaltılacağı konusunda yol gösterebilir. Şükür ki, çevresel maddeler az sayıda doğum kusuruna yol açıyor. Çevresel faktörlere bağlanabilen düşük yüzdedeki doğum kusurlarının çoğu, işyerlerinde kullanılan maddelerden çok gebelik sırasında kullanılan alkol, tütün ve uyuşturucudan kaynaklanıyor. Yine de bilinen veya şüpheli görülen zararlı maddelerden uzak durmakta yarar var.