Kadınların Net Adresi

Vücut Şekillendirmede Kombine Ameliyatlar

  • 21 Nisan 2011
  • Vücut Şekillendirmede Kombine Ameliyatlar için yorumlar kapalı
  • 5.475 kez görüntülendi.
Vücut Şekillendirmede Kombine Ameliyatlar

Kombine ameliyat ne demektir?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : İki ya da üzeri estetik ameliyatın aynı anda yapılmasıdır. Yani karın germe ve meme küçültme ameliyatının veya meme dikleştirme, bacak içi germe ve karın liposuction ameliyatlarının beraber yapılmasıdır.

Kimlerde bu tarz ameliyatlar tercih edilir?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Bu ameliyatlar genelde çoklu hamilelik geçirmiş kadınlar veya çok fazla kilo almış ve hızlı olarak vermiş (obesite ameliyatları, mide- barsak ameliyatları) hastalarda daha çok tercih edilmektedir. Çünkü en fazla deformasyon bu tip hastalarda görülmektedir.

Kombine ameliyatlara neden ihtiyaç duyuluyor?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Hasta vücut kontürü sağlamak için belli ameliyatlara ihtiyaç duyuyorsa her birini tek tek olması hem iş kaybı, hem iyileşme dönemi hem de ekonomik olarak hastayı daha çok yorar. Veya bazen estetik bir ameliyatın mükemmel sonuç vermesi için de kombine ameliyat gerekebilir. Ulaşılması hedeflenen durum için hastanın sadece memelerini küçülttüğümüzde sarkmış olan karnını germiyorsak ya da karnını gerip sarkan bacak içlerini germiyorsak ve buna belli bölgelere liposuction eklenmiyorsa düzgün bir vücut kontürü oluşturmak mümkün değildir.

estetik ameliyat

Peki kombine ameliyat her hastaya uygulanabilir mi?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Tabii ki hayır. Bu ameliyatlarda iki-üç ameliyat birleştirildiği için süre tek bir ameliyata göre uzundur, sıvı ve kan kaybı fazladır. Hastanın tüm estetik ameliyatlar için olduğu gibi anestezi riski çok düşük/ yok olmalıdır. Kan değerleri normal sınırlarda olmalıdır. Hatta gerektiğinde kan verilmesini kabul etmelidir. Hasta ideal kilosunda veya yakın olmalıdır.

Hasta neden ideal kiloda olmalıdır?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Hasta normal kilosunun çok üstünde ise vücut şekillendirme ameliyatlarından tüm yağlarından kurtulmak veya zahmetsiz kilo vermek gibi çok fazla beklenti içine girmektedir. Oysa belli bölgelerden yapılacak liposuction ve germe ameliyatları ile çok iyi sonuç alınırken, çok kilolu hastalardan yapılan liposuction bazen belli bile olmamakta veya çok kalın yağ tabakası olduğunda ameliyat sonrasında yağlı dokuda beslenme bozuklukları olacağından düzensizlikler görülme ihtimali çok fazla artmaktadır. Yani sonuç her iki taraf için de mutsuzluk olmaktadır.

Genelde hangi kombine ameliyatları beraber yapmak gerekiyor?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Hastanın eğer toplamda dört ve üzeri ameliyat geçirmesi gerekiyorsa ikiye bölüyorum ve genelde hastanın kolay ayaklanmasını engelleyecek ameliyatları beraber yapmamaya gayret ediyorum. Mesela karın germe ile uyluk (bacak içi) germe beraber yapılırsa hastanın zaten karın germe yüzünden ayaklanması zorken bir de bacaklar ameliyat edilince ayağa kalkması daha da zorlaşıyor. Veya karın germe, uyluk germe ile beraber kol germe yapılırsa hastanın kollarından kuvvet alması engelleniyor. Hastanın ağrı eşiği, sağlık durumu ve bu ameliyatların hangisini daha kolay kabul edip kaldırabileceğini de hastayla ortak kararlaştırıyoruz.

İyileşme dönemi nasıldır?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Yukarıda da bahsettiğim gibi genel bir ağrılı ameliyat (karın germe, kas altı meme protezi koyma, uyluk germe), yanına daha hafif ameliyatlar (meme küçültme, kol germe veya liposuction) yapıldığında hasta daha ağrılı olan ameliyatı hissedip diğerlerine daha kolay adapte oluyor. Böylece tek bir ameliyatın iyileşme dönemi için geçen 5 gün içinde diğer ameliyatlar da iyileşmiş oluyor. Hasta ameliyat olduğu gün 6-7 saat sonra mutlaka oturtularak kaldırılıyor, yürütülüyor ve daha çabuk toparlanıyor.

Peki pansuman, korse kullanımı nasıl oluyor?
Op. Dr. Aylin Kurt Karanlık : Karın germe, uyluk germe veya liposuction yapıldıysa 3 hafta korse kullanmak gerekiyor, göğüs altı-diz altı bir korse tüm bu ameliyatlar için yeterlidir. Diğer ameliyatlar için bir hafta pansuman yeterlidir. Sonrasında ödemlerin inip ameliyatların son şeklinin alınmasını 6 ay kadar beklemek kalıyor .

Op. Dr. Aylin Karanlık
www.esplace.net
0212 351 7033