Kadınların Net Adresi

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

  • 05 Mart 2011
  • Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 4.811 kez görüntülendi.
Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapakları her ne kadar fazla bilinmese de kişinin olduğundan daha yaşlı veya daha genç görünmesine neden olan etkenlerden biridir. Çoğu kişinin yaşamındaki stresli dönemler, yaşının ilerlemesi, hızlı kilo alıp verme gibi nedenlerle göz kapaklarında deformasyonlar oluşmaya başlayabilir. Bu tip sorunlar kişinin alt ve üst göz kapaklarında bollaşma, sarkma, torbalanma, çizgiler gibi sorunlara neden olur. Kişinin sadece göz kapaklarındaki bu tür olumsuz değişimler kişiyi nerdeyse 5 ila 10 yaş daha yaşlı göstermektedir. Göz kapaklarındaki bu tür değişimler hem estetik olarak kötü bir görünüme sebep olur hem de kişiyi sağlık açısından rahatsız eder. Zira üst göz kapaklarındaki aşırı derecede gevşeklik ve sarkmalar, göz açıklığını daraltıp görme mesafesinin küçülmesine azalamsına sebep olabilir. Ayrıca alt göz kapağındaki aşırı derece gevşeme ise alt göz kapaklarının dışa dönmesine sebep olarak ektropion diye tabir edilen bir duruma sebep olur ki; bu hem görüntü olarak çok iticidir, hem de gözlerde kanlanma ve batmalara sebep olarak kişiye rahatsızlık verir. Bu gibi durumlarda estetik göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) kaçınılmaz olur.

Göz kapağı estetik ameliyatı yapılırken, üst göz kapağından mekik gibi bir deri tabakası çıkarılıyor ve deride var olan gevşemeler gerginleştiriliyor. Bu esnada şayet göz çukurlarında fazla yağlanma varsa bu fazla yağlarda alınabiliyor. Göz kapağı estetiğinde bu kesim işlemi tam da göz kapağı kıvrımına yapıldığı için, estetik ameliyatı sonrasında iz kalır mı sorusun sevabı hayır oluyor. Zira tam göz kapağı kıvrıma yapıldığı için hiç fark edilmiyor. Alt göz kapağı estetiğinde ise kirpiklerin tam altından bir kesi atılıyor ve fazla olan kas, göz çukur yağı alınır ve göz torbalarını yok etmek için de kas tabakasına takviye yapılıyor. Ardından dikişler yapılıyor ve zamanla bir iz kalmıyor.

Estetik göz kapağı ameliyatından sonraki ilk 24 saatte gözlerin üzerine buz torbası konuluyor ve bu da ameliyat sonrasında oluşan morlukları ve şişlikleri indiriyor. Göz kapağı estetik ameliyatının ertesi günü pansumanlar alınıyor. Var olan şişlik ve morluklar ortalama 5 ila 7 gün içinde geçiyor. Ortalama 1 hafta sonunda dikişler alınıyor.

Göz kapağı estetiğinden 7 gün öncesinden itibaren kesinlikle sigarayı bırakmanız gerekiyor. Zira sigara kullanımı ameliyat sonrası sürecin iyileşmesini zorlaştırıyor. Ayrıca ameliyat öncesi kan sulandırıcı aspirin türü ilaçlar içmemeniz gerekiyor.