Burun estetiği

Burun estetiği ameliyatı estetik ameliyatlar içinde en sık uygulanan cerrahi ameliyattır. Kişilerin estetik açıdan güzel görünmek istemesinin yanı sıra, doğuştan var olan soluk almada zorluk çekilmesi veya yaralanmalarla oluşan problemler gibi sebeplerle tercih edilir. Burun estetiğinde asıl başarı ameliyat sonrası kişinin yüzüne orantılı ve nefes almasında zorluk yaşamadığı bir burun oluşturmaktır.

Kimlere Uygulanır?

Burun estetik ameliyatı kişinin burun gelişim aşamasını tamamladıktan sonra yapılabilir. Burnun gelişim sürecini tamamlama aşaması bayanlarda 17, erkeklerde 18’dir.Eğer doğuştan veya sonradan herhangi bir yaralanma sebebiyle aşırı bir deforme, yarık, kırık gibi sorunları olan hastalar var ise 12 yaş sınırına kadar inilebilir.

Ameliyat öncesi ne gibi hazırlıklar yapılmalı?

Kullanılan bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebileceği için tehlike oluşturulabilir. Özellikle aspirin ve muadili olan ilaçlar ameliyattan bir hafta önce bırakmalısınız

Sigara ameliyat tarihinden az bir hafta önce bırakılmalıdır.
Ameliyat günü makyajsız ve üzerinizde takılarınızda olmadan doktorunuza gidin.
Ameliyattan bir gece önce ılık bir duş alıp kesinlikle saç spreyi, jöle gibi maddeler kullanmayın.
Ameliyat saatinden önceki 6 saatte hiç bir şey yemeyin su dışında sıvı gıda tüketmeyin.
Ameliyat sonrası için yanınıza en az 1 gün kalabilecek refakatçiye ihtiyacınız olacak.

Ameliyat nasıl yapılır?

Estetik burun ameliyatı estetik ve plastik cerrahi uzmanları ve anestezi uzmanı eşliğinde açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde hastanın ihtiyacı olan ameliyat tipi doktor tarafından seçilerek yapılır. Yapılan ameliyatın büyüklüğüne ve ameliyatın tipine göre lokal veya genel anestezi uygulanır.

Ameliyat süresi ne kadardır?

Genellikle 1 ila 2 saat arasında sürer.

Ameliyat sonrası yeni burun hemen belli olur mu?

Kişiden kişiye değişen bu süreç genellikle şu şekilde sürer: Ameliyattan 2 gün sonra tamponlar çıkartılır,5.gününe gelindiğinde alçı değiştirilir, 10. gününe gelindiğinde hasta iyileşmiştir yalnız yüz ve burun bölgesinde şişlikler olabilir bu şişliklerde en geç 1 ay sonra geçmiş olur ve yeni burun şekli en geç 6 ay sonunda sürecini tamamlar.

Ameliyat sonrası bakım için neler yapılmalıdır?

Geceleri uyurken veya gündüzleri dinlenirken başınızın altına mümkünse iki yastık koyarak başınızın yüksek pozisyonda kalmasını sağlayın.

2 gün boyunca 15 dakika ara ile göz çevrenize uygulayacağınız buz tatbiki yüzünüzde oluşacak morlukları ve şişkinlikleri azaltır
4 gün kuru ve katı ve sıcak yiyeceklerden uzak durun.
İlk üç hafta hapşurmakdan ve sümkürmekden sakının.
İlk üç hafta aşırı çaba gerektiren işlerden veya yorucu sporlardan uzak durun.
İlk 4 hafta gözlük kullanmayın.
İlk 8 hafta güneşden burnunuzu mutlaka koruyun.

Ameliyat sonrası hasta sonuçtan herhangi bir sebep yüzünden memnun kalmazsa tekrar ameliyat olabilir mi?

Evet, olabilir anca hasta ilk ameliyatında uzun süren ödem yaşayacağı için ikinci ameliyatını en az 6 ay ertelemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. burun estetiği dedi ki:

    burun estetiği ile alakalı her gün yeni bir teknik çıkıyor. Teknolojiyi çok yakından takip etmek ve cerrahi teknikler ile ilgili kişinin her gün kendisini geliştirmesi gerekiyor.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü