Su çiçeği

Suçiçeği bulaşıklığı en yüksek olan enfeksiyon hastalıklarından biridir. Suçiçeği hastalığı genelde çocukluk çağı hastalığı olup, yetişkin yaşlarda da görülebilmektedir.

Suçiçeği belirtileri

Son derece bulaşıcı özelliği kuvvetli olan suçiçeği hastalığının ilk belirtileri; deri döküntüsü, yüksek ateş olarak kendini gösterir. İlk bir iki gün mide bulantısı, hafif ateş ve yorgunluklar başlar. Bir iki gün sonra su çiçeğinin genel olarak yüz kısmında kızarık deri döküntüleri, içi su dolu lezyonlar görülmeye başlar. Kişi suçiçeği dökerken sürekli bu bölgelerde kaşıntı hissi duyar. Genelde 1 hafta süren bu kaşıntılı deri döküntüleri, 1 haftanın sonunda sona ermeye başlar.

Su çiçeği

Suçiçeği leke ve iz bırakır mı?

Aslına bakarsanız suçiçeği lezyonu iz bırakan bir hastalık değildir. Ancak suçiçeği dökerken lezyonlar enfeksiyon kapmışsa döküntü sonrası suçiçeği izi kalabilir. Bu sebeple suçiçeği hastalığı sırasında kaşımaya kalkmamanız gerekir, çünkü tırnaklardan enfeksiyon kapabilir ve iz bırakabilir.

Suçiçeği aşısı hastalığı engeller mi?

Suçiçeği aşısı 1995 yılından bu yana uygulanan bir aşı yöntemidir. Kişiyi suçiçeği aşısı, hastalıktan yüzde 90 korumaktadır. Suçiçeği aşısının yapılma zamanı genelde 1 yaş ila 15 yaş arası olarak yapılır.

Suçiçeği tedavisi nasıl olur?

İlaç gerektirmeyen ve kendiliğinden 1 hafta da geçen bir hastalıktır. Kesinlikle aspirin kullanılmaz. Doktor kontrolünde ateş düşürücü verilebilir. Suçiçeği geçiren bebek ya da çocuğun olduğu oda çok sıcak olmaması sağlanır, sık sık ılık su ile duş aldırılır. Yine kaşıntıları gidermek ya da hafifletmek için doktorun verdiği ilaçlar kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü