Kadınların Net Adresi

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

  • 07 Temmuz 2013
  • Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? için yorumlar kapalı
  • 4.947 kez görüntülendi.
Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

İnsan metabolizması tıpkı bir makine gibidir. Midenizi bir makine gibi düşünün. Midenize ne kadar yiyecek girerse midenizde onu öğütmek için o kadar sıvı salgılar ve o kadar çalışır. Metabolizmayı diğer bir hızlandırma yolu ise sık sık az yemektir. Siz ne kadar sık yerseniz mide ve vücut metabolizması o kadar sık hareket eder ve gün içinde küçücük bir parça bir şey de yiyecek olsanız onu öğütmek için durmaksızın çalışacaktır. Ayrıca metabolizma hızlandırmak için spor yapmanız gerekmektedir. Spor terlemenizi sağlayacaktır. Terlemek tüm vücut fonksiyonlarının çalışmasını göstermektedir. Tüm organlar hızlı hareket ederken dışarıya toksin atar yani terleriz. Ve ne kadar çok terler iseniz o kadar su içeceksinizdir. Su içmek metabolizma hızlandırma yollarından biridir. Günde en az 2 litre en çok 4 litre su tüketmelisiniz. Su vücudun dostudur.

Küçük bir püf nokta olarak ta sabah uyanıldığında aç karnına içilen 1 yemek kaşığı elma sirkesi veya limon suyu metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Hiçbir zaman öğün atlamamalısınız. Ana öğünlerin ardına 1,2 saat ara ile ara öğün eklemelisiniz. Yanı gün içerisinde 6 öğün yemek yemek metabolizma hızını arttıracaktır. Ancak bu 6 öğün yemeği azar azar tüketmelisiniz. Aç kalmak metabolizmayı yavaşlatacaktır. Tıpkı kendinizi oruç tutmuş gibi düşünün. Oruç tuttuğunuz zaman metabolizmamız durur ve halsizleştirdiğinden vücudu hiçbir hareket yapamayız. Genellikle oruç tutanlar kilo aldıklarını söylerler. İşte sebebi budur, metabolizmanın yavaşlamasıdır.

Haftada en az 3 gün yürüyüş yapın. Hatta evinize giderken 3 durak önce inip yürüyün. Yâda evinizde uzun uzun temizlik yapın en az size 100 kalori yaktırıp metabolizmanı hızlandıracaktır. Bisiklete binin, denizde ya da havuzda yüzün. Yokuş çıkın, yokuş çıkmak düz yolda harcadığınız enerjinin 3 katını harcayacaktır. Yani kısacası sürekli hareket içerisinde olun.

Öğünlerinizde protein ağırlıklı beslenmenin de yararını göreceksinizdir. Yani süt ürünleri, tavuk, balık, et türleri, yumurta proteince zengin yiyeceklerdir. Bunlar enerjiye dönüşürler. Vücut metabolizması bunları yakmak için daha da hızlanması gerekecektir.

Metabolizma hızlandırmak için önemli bir ayrıntı daha sizlere: acı biber. Acı biberin içerdiği madde metabolizma hızını oldukça arttırıyor. Yemeklere, salatalara katacağınız acı biber hem bedeninizi yenileyecek hem metabolizmanızı artıracak hem de yiyeceklerinizin lezzetine lezzet katacaktır.

Yeşil çay da metabolizma hızlandırıcı etkisi olduğu iddia edilen ürünlerdendir. İçerisindeki antioksidan etkisi ile vucutta bulunan zararlı maddeleri atacak ve metabolizmayı hızlandıracaktır.

Badem ise metabolizma hızlandırıcı etkisi olan bir diğer üründür. Vitamin ve mineral açısından oldukça etkilidir. Aynı zamanda kalp sağlığına çok iyi gelen badem omega 3 yağ asitleri içermektedir

Ama başta da söylediğimiz gibi en önemli faktör sık ve az yemek yemek, bol miktarda su tüketmek ve spor yapmak metabolizma hızımızı ciddi anlamda arttıracaktır.