Kadınların Net Adresi

Bu Sebzeler Kilo Vermeye Birebir

 • 11 Mart 2013
 • Bu Sebzeler Kilo Vermeye Birebir için yorumlar kapalı
 • 4.702 kez görüntülendi.
Bu Sebzeler Kilo Vermeye Birebir

Enginar:

 1. Sebzelerin arasında yenebilmesi zor olan bitkilerden biridir. Üstündeki sert kabuklardan arınması oldukça zamanınızı alacaktır. Ancak bu zor bitki karaciğer dostudur. Karaciğerinizi tıpkı bir bebeğin karaciğeri kadar yenileyecektir.
 2. Aynı zamanda mideyi rahatlatan bir sebzedir. Ayrıca yaprakları da dâhil olmak üzere bedene faydalı kimyasal bileşenler içirmektedir. Enginar bitkisi midedeki safrayı uyarır. Bu tıbbi deneyler ile ispatlanmıştır. Kronik mide hastalıklarında ciddi düzeltmeler oluşturmaktadır. Enginarı kullanan hasta kişilerin yüzde 90 ına yakını mide rahatsızlıklarından kurtuldukları gözle görülmüştür.
 3. Enginar mide rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıklarından sonra kolesterole de iyi geldiği tespit edilmiştir. Enginarda bulunan flavonoidlerin iyi kolesterol ve kötü huylu kolesterol de oldukça yararlı olduğu ve kolesterolü normal seviyesine düşürdüğünü göstermiştir.
 4. Enginarın bir diğer yararı da gözlere olan faydasıdır. Orta büyüklükte ki enginar içerisinde 70 ile 75 mg arasında magnezyum, 400 ile 450 mg arasında potasyum ve 6 ile 7 mg arasında da lif içermektedir. İçerdiği potasyum göze dosttur.
 5. Orta büyüklükte ki bir enginarda yaklaşık 60 kalori vardır. Fit bir vücuda sahip olmak için de kullanabileceğiniz bir besin türüdür.

 Patlıcan:

 1. Özellikle rengi koyu olan bitkiler hastalıklarla mücadele için bire bir olan besinlerdir. Bunlardan biri de patlıcandır. Koyu renkli olan patlıcanın mor pigmentleri hem bitkiyi dışarıda ki zararlardan koruyacaktır hem de bizim bedenimizde ki hücreleri tıpkı kendini dış faktörlerden koruduğu gibi koruyacaktır. Bunun sebebi içerdiği fotokimyasallardır.
 2. Patlıcan nasunin adında bir madde içermektedir. Bu madde bir çeşit antosiyonin çeşididir. Bu antosiyonin kuvvetli bir antioksidandır. Uygulanan laboratuvar incelemelerinde nasuninin hücreye ya da DNA ya ayrıca cildimize zararlı olabilecek etkilerden korumaktadır. Yaşlanma karşıtı olan patlıcan yaşlanmaya sebep olan molekülleri zararsız bir hale getirir.
 3. Patlıcan beyin hücrelerini yenileyen ayrıca ldl gibi kolesterol türlerini dengeleyen bir bitkidir.
 4. Kalori açısından da düşük bir değere sahiptir. Orta büyüklükte ki bir patlıcanda yaklaşık 35 kalori mevcuttur. Aynı büyüklükte ki bir patlıcanda 2 ile 3 gr arasında lif içerir. Doyurucu bir özelliğe sahiptir. Özellikle közlenmiş olarak kullanmanız tavsiye edilir. Hem besin değerini kaybetmez hem de en lezzetli halidir diyebiliriz.

Kabak:

 1. En başta kalp sağlığına çok iyi gelen mineral ve potasyum zengini bir bitkidir. Yüksek miktarda A vitamini içerdiği için gözlere de çok iyi gelir. 1 kabakta diğer bitkilerin en az 3 katı kadar potasyum içermektedir.
 2. Yurt dışında yapılan bir laboratuvar incelemelerinde kabak tüketimini çok yapan kişilerde akciğer kanserinden korunmuş oldukları göründü.
 3. Yine yurt dışında yapılan incelemelerde ise sigarada bulunan kanserojen maddelere karşı kabağın koruyucu özelliği oldu iddia edildi. Bunun nedeni ise sigaranın a vitamini eksikliği yaşattığını ve kabağında a vitamini zengini bir bitki olduğundan ötürü bunu engellediği ispatlanmıştır.