Besin Piramiti

Tümünün amacı aynıdır: iyi ve sağlıklı beslenme­nize katkıda bulunmak. Altta­ki daha geniş katlarda bulu­nan besinleri seçince üstteki katlardan az tüketin. Bütün piramit planlarının günlük düzenli egzersizle desteklen­mesi önerilmektedir.

GÜNLÜK BATI DİYETİ ‘Mk besin piramidi ABD’deki besin uzman­ları tarafından günlük beslenmede bileşik kar­bonhidrat girdisini ar­tırmak ve özellikle doy­muş yağlarla basit şe­kerleri azaltmak için geliştirilmiştir. Önerilen porsiyonlar sağlık için gerekli vitamin ve mine­ralleri dengeler ve lif sa­ğlar.

Geleneksel akdeniz diyeti
Bitkisel besin ağırlıklı (özellikle domates, so­ğan ve sarmısak) ve her gün peynir, yoğurt ve zeytinyağı içeren bir di­yettir. Haftada birkaç kez balık, kanatlılar, yu­murta ve tatlı yenebilir. İsteğe bağlı olarak 10 günde bir kırmızı et ye­nebilir ve ölçülü olmak koşuluyla (günde 2 ka­deh) alkol (genellikle kırmızı şarap) alınabi­lir.

EN İYİ ASYA DİYETİ Geleneksel olarak kepek ve bileşik karbonhidrat­lar açısından zengindir. Süt ürünleri ve balıktan oluşan küçük porsiyon­lar her gün yenebilir; ancak tatlı, yumurta ve et haftada hatta ayda bir kereden çok alınma­malıdır. Batılı ülkelerde, taneli besinler yerine aşırı miktarda tatlı ye­nirse denge bozulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü