Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklar özellikle kadınların en çok vakit geçirdiği alanlardan biridir. Günümüzde kadınların iş hayatındaki yeri arttığı için işden arta kalan kısıtlı zamanda mutfakda yapılacak tüm işlerin hem daha kolay hemde daha kısa sürede yapılabilmesi için mutfakların tasarımı, dekorasyonu artık daha çok önem kazanmıştır.

Mutfak dekorasyonuna başlarken ana hatlar olan tezgahların yüksekliği kullanacak kişi yada kişilerin boylarına göre orantılı yapılırsa kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır. Bulaşık maninası, fırın gibi yer kaplayan cihazların yerleşim yerleri kullanım şekline göre sıralanırsa hem göz estetiğine hemde kullanım imkanına hitap edecektir.
Son zamanlardada oldukça moda olan çelik renk ve beyaz renkden yapılan mutfaklar hem daha aydınlık hem de daha geniş görünmektedir.

Mutfağınızda duvar kağıtları kullanma modasına uymak istiyorsanız seçeceğiniz duvar kağıtlarının mutlaka silinebilir ve leke tutmayan duvar kağıtları olduğuna emin olun. Bu size temizlik ve zaman kazanma açısında fayda sağlayacaktır.

Mutfakda kullanacağınız alan elverişli ise fırın, bulaşık makinası gibi elektirikli cihazları üst üste monte ettirmeniz hem daha şık bir görüntüye hemde kullanım kolaylığına sebep olacaktır.

Yemek hazırlayacağınız tezhagın mümkün olduğunca geniş ve uzun olmasına ve kesilmeyen, çizilmeyen, leke tutmayan bir yapıda olmasına dikkat edin.Bu size daha rahat ve hasarsız çalışma ortamı sağlayacaktır.
Mutfak dolap kapaklarının yanlara doğru açılanlarını tercih etmeniz daha kullanışlı olcaktır zira yukarı doğru açılan dolap kapakları her ne kadar şık görünsede tavana yakın dolaplarda kapakların yukarı doğru açılması tekrar kapatma esnasında size zorluk cıkaracaktır.

Mutfağınızda yer vereceğiniz raylı kiler dolaplar,raylı çekmeceler, döner sepetler,aspiratör,tezgah üstünde kepçelik ve baharatlık gibi aksesurlar mutfağınıza hem şık bir görüntü hemde kullanım rahatlığı sağlayacaktır.
Son zamanlarda yeniden moda haline gelmeye başlayan mutfak tabanına laminant parke döşetme fikri her ne kadar şık görünsede kullanım açısından çokda sağlıklı değildir.Çünkü mutfağınızda bulaşık makinası ve çamaşır makinasına yer veriyorsanız bunlardan birinin bozulması ve su kaçırması riskiyle laminant parkelerinizin bozulma ihtimali yüksektir.

Mutfağınızdaki aydınlatma işleminde özellikle ocak ve yemeği hazırladığınız tezgahın üzerindeki ışıklandırmaya özen gösteriniz.

Gerek mutfak dolap kapakları,gerek buzdolabı,çamaşı makinası,fırın gibi elektirikli cihazların kapaklarının açıldıkları anda çakışmaması ve herhangi bir noktada kapakların tam açılabilmesi için bütüm detaylara dikkat edin.

Fırınınızdan çıkan sıcak tepsiyi koyacağınız en yakın alanın tepsinin sıcaklığından etkilenmeyecek bir yapıda olmasına dikkat ediniz.

Ocağınızın yerleşeceği alanın pencereden uzak olmasına özen gösterin. Açık ocak sistemi kullanacaksanız ocakla penceredeki perdenin yakınlığı yüzünden yangın gibi tehlikeli durumları gözardı etmeyerek ocak ve pencere arasındaki mesafeyi uzatmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü