Kadınların Net Adresi

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı Püf Noktaları

  • 30 Eylül 2014
  • Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı Püf Noktaları için yorumlar kapalı
  • 2.712 kez görüntülendi.
Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı Püf Noktaları

Kış aylarında oluşan soğuk hava derinin üst tabakasını kalınlaştırıp çatlamasına sebep olur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar açık yerlerimizi kapalı tutmamız gerekir, elimize eldiven, boynumuza kaşkol gibi. Hatta bayanlara kış aylarında kaliteli fondöten kullanımı önerilir. Bunların haricinde sürekli olarak nemlendirici kullanılmalı.

Soğuk havalar kılcal damarlarda çatlama oluşturur. Bunun nedeni sıcaktan soğuğa ani geçiş, soğuktan sıcağı ani geçişler. Mümkün olduğunca bu ani geçişleri engelleyip vücut ısımızı dengede tutmalıyız. Yüzde oluşan kılcal damar çatlaması geçmeyen kızarıklıklar oluşturur ve çirkin bir görüntü oluşturur. Genellikle burun çevresinde kılcal damar çatlamaları oluşur. Bunun için bol nemlendirici kullanmak gerekmektedir.

Kış aylarında kullanılacak bakım ürünleri olarak başta peeling olmak üzere haftada 2 kez uygulanmalı. Peeling kış aylarında oluşan soğuk hava nedeniyle kalınlaşan üst tabakayı temizler. Ardına yapılması gereken en önemli şey ise düzenli olarak nemlendirici kremler kullanılması. Ayrıca tercihe bağlı olarak hassas ciltler için kullanılan bakım ürünleri kullanılması önerilmektedir.

Kışın en çok çatlayan ve soğuktan en fazla etkilenen yerimiz dudaklarımızdır. Dudaklarımızın derisi çok ince olduğu için soğukta uzun süre kalındığında ilk etkilenecek yer dudaklardır. Dudak çatlamaları oldukça acı verici ve geç çözümü olan bir durumdur. Dudağımız çatladığında refleks olarak ilk yaptığımız şey dudaklarımı yalamak yani ıslatmak oluyor ancak bu yanlış bir harekettir. Dudaklarımızı korumak için dudak kremi kullanılabilir. Herkesin bildiği ve eczanelerde rahatlıkla bulabildiğimiz lipstickler dudak çatlakları için en güzel çözümdür.  Eğer çatlaklar uzun süre kalmaya devam ederse mutlaka uzman doktora başvurmak gerekmektedir.

Kış aylarında ki cilt bakımını 10 adımda toparlar isek:

1. Yağlı su ile ya da yağlı jeller ile sık sık temizlemeliyiz kuruyan bölgelerimizi. Temiz olması cildin kurumasını geciktirecektir.

2.Gliserin, vazelin içeren nemlendirici kremler kullanmak en önemli adımlardandır.

3. Haftada en az 2 kez peeling uygulamak vücudun soğuktan kabuklaşan ve kalınlaşan tabakasını yok edecektir

4. Kış güneşinden kendimizi korumak tıpkı yaz güneşinden korunmak kadar önemlidir

5. Antioksidan içeren tabletler kullanılmalıdır.

6. Kış aylarında vücut enerjimiz düşeceğinden bol vitamin alınmalıdır.

7. Ellerimizi soğuktan uzak tutmalı, eldiven tarzı giyişiler kullanmalı ve bol bol nemlendirici sürmelidir.

8. Ayaklarımızı tıpkı elimiz kadar soğuktan korumalı ve temiz tutmalı, ayak bakımı için özel nemlendiriciler kullanılmalıdır.

9. Saçlarımız tıpkı yazın güneşten olduğu gibi kışında soğuktan çok etkilenmektedir. Kış aylarında saçları güçlendiren saçlara canlılık veren biotin içerikli şampuanlar kullanılması tavsiye edilmektedir.

10. Tırnaklarımız da kışın etkilenen yerlerimizdendir. Elimize kullandığımız kremler tırnaklarımıza yeterli gelmemekte ekstradan tırnak koruyucu kremler ya da jeller kullanılmalıdır

Son adım olarak ta beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Özellikle kış aylarında aldığımız c vitaminleri vücudun direncini arttıracaktır. Sadece c değil tüm vitaminlerin en çok alınması vücutta birikilmesi gereken dönem kış aylarıdır.