Kadınların Net Adresi

Uygun Bir Beslenme Rejimi

  • 03 Kasım 2011
  • Uygun Bir Beslenme Rejimi için yorumlar kapalı
  • 4.448 kez görüntülendi.
Uygun Bir Beslenme Rejimi

Çocuğun beslenme rejimi dengeli olmalı. Bir beslen­me rejimi hazırlarken besinlerin sadece kalori değerini ya da vi­tamin ve madenler bakımından zenginliğini gözetmek yeterli ol­maz. Çünkü hepimiz kalorisi az olan besinleri de, çok olanları da yemek ihtiyacını duyarız. Sözünü ettiğimiz özelliklerden sa­dece birine itibar edip ötekini ihmal etmek büyük bir hata olur. Vücudun biçimini korumak isteyen bir genç kız, kalori bakımın­dan zengin olmadığı için sadece meyve yeyip meyve suyuyle ya­şayabileceğini sanır. Sonunda da hasta olup yatağa düşer. Ço­cuğuna bol bol vitamin vermek isteyen ve bu bakımdan nişastalı yiyecekleri hiç önemsemeyen bir anne, çocuğu akşam yemek­lerinde sadece salata, havuç ve portakal gibi meyvelerle besler­se, çocuk alabildiğine vitamin alacak, fakat kalori kazanmayacaktır.
Uygun bir rejim ayarlamanın en bssit şekli. İlk bakış­ta uygun bir beslenme rejimi ayarlamak zor bir şey gibi görünür Oysa hiç de sandığınız gibi değildir. Bu bakımdan çocuğun kendine güvenebileceğinizi daha” önce anlatmıştım.Çocuğu bazı yemekleri yemeye zorlamaz, bazı yemeklerden de tiksindirmezseniz, önüne çeşitli yemekler koyduğunuzda, ço­cuk en uygun rejimi çeşitli sebzelerkendi kendine seçer. Fakat tabiatıyle, den­geli bir beslenme rejiminde hangi besinlerin yer alması gerekti­ği hakkında biraz fikriniz olmalıdır. Ayrıca çocuğun sevmediği bir yemek yerine başka hangisini koyabileceğinizi de bilmelisi­niz.
Genellikle dengeli bir rejim listesinde şu besinlerin yer al­ması gerekir :
1) Süt. Sütü her şekilde verebilirsiniz. Ortalama olarak bir ve üç yaş arasında yarım litre, üç yaşına doğru ise dörtte üç lit­re yeterlidir.
2)Her gün et, tavuk veya balıktan biri.
3)Her gün bir yumurta. (İkinci bir yumurta verirseniz, bu bir et yemeğinin yerini tutar, fakat hem et hem de bir yumurta vermeniz daha iyi olur)
4)Günde bir ya da iki kere taze yahut kuru sebze. Sebze­nin bir kısmını çiğ vermek uygundur.
5)Günde iki-üç kere meyve. Meyvenin hiç değilse yarısı çiğ yenmelidir. Buna portakal suyunu da dahil edin. Fazladan bir öğün meyve vermek sebzenin yarini tutabilir.
6)Günde bir-iki kere nişastalı besinler.
7)Günde bir ilâ üç kere ekmek, bisküvi, unlu muhallebi.
8)Şu veya bu şekilde D vitamini.