Kadınların Net Adresi

Sütten kesilme nedenleri nelerdir?

  • 10 Şubat 2011
  • Sütten kesilme nedenleri nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 4.576 kez görüntülendi.
Sütten kesilme nedenleri nelerdir?

Annenin sütten kesilmesinin birden fazla sebebi vardır. Sütten kesilme sebeplerine birkaç örnek verecek olursak.

Bebek Emmez İse:

Bazı bebekler dünyaya ilk geldiklerinde anne sütü emmek istemezler. Bunun sebebi ya anne rahminde yeteri kadar gelişememesi ya da erken doğumla doğmuş olmasıdır. Her iki ihtimal sonunda da bebek zayıf bir bebektir. Böylece de bebeğin dudak kasların anne memesinden süt emecek kadar güçlü olmayacaktır. Bebek ne kadar aç olursa olsun dudak kasları gelişmediği için bir türlü anne sütü ememez. Anne de bu durumda telaşa kapılarak üzüntüye düşer ve bir iki gün bu durum devam ederse sütü kesilir.
Böyle bir durumda anne adayının yapması gereken aslından durumu kabullenmek yerine hemen eczaneden bir süt çekici cihaz alıp, sütünü bu cihazla bir kabın içine boşaltıp ufak bir kaşıkla bebeğe sütü içirebilmektir. Bunun yanında süt çeker ile sütünü çekip, biberona sütü aktarıp bebeğine yine bu şekilde vermeyi deneyebilir. Burada dikkat edilecek nokta, annenin kullanacağı biberonun başlığının deliğinin olabildiğince küçük olmasıdır ki bu bebeğin anne memesine de zamanla alışmasını sağlar.

Bunun yanında bazen bebeklerde pamukçuk denilen ağız içi yaralar olabilir ve bebekler bu yüzden anne sütü ememiyor olabilir. Böyle bir durum varsa bebeğinizin ağız içi yaralarını tedavi ettirmelisiniz. Ve bu süre zarfı içinde sütünüzü yine süt çeker ile çekip kaşıkla vermelisiniz.

Sütten kesilme nedenleri nelerdir?

Sütünüz Az İse:

Bebeğiniz, düzenli aralıklarla emzirdiğiniz halde, bebeğiniz bir türlü kilo almıyor, sürekli her memeden sonra ağlamaya devam ediyorsa, muhtemelen sütünüz az geliyordur ve bebeğiniz aç kalıyordur. Anne sütünün az olması bazen annenin yetersiz beslenmesinden bazen de ruhsal sıkıntı yaşamasından kaynaklanabilir.

Böyle bir durumda anne yemek düzenini değiştirmeli ve daha sağlıklı, süt artırıcı bir beslenme düzenine geçmelidir. Mümkün olduğu kadar stresten uzak durmalıdır. Ne kadar az gelirse gelsin anne sütünden bebek mahrum edilmemeli, anne sütü çoğalana kadar bebek yine emzirilmeli ancak gerekirse yanında sulandırılmış inek sütü ile takviye edilebilir.

Doğumdan Hemen Sonra Süt Gelmezse:

Alışılmış şartlarda doğumdan hemen sonra anne sütü gelir. Ancak bazen anne sütünün gelişi 3 gün,5 gün hatta bazen 1 haftayı bulabilir.

Anne bu durumda kesinlikle telaşa ve üzüntüye kapılmamalıdır. Sütü varmış gibi bebeğini emzirmeye çalışmalıdır. Çünkü anne memesindeki süt torbacıklarına sütün doluşu hormonlar tarafından başlatılmaktadır. Bebek meme emdiği zaman hormonları uyarılacak ve süt salgılamaya başlayacaktır. Bu esnada bebeğin gerekli olan gıdayı alabilmesi için deliği küçük açılmış olan biberonlarla bebek beslendirilmelidir.