Kadınların Net Adresi

Kolostrumdan olgun anne sütüne geçiş

  • 10 Mart 2011
  • Kolostrumdan olgun anne sütüne geçiş için yorumlar kapalı
  • 4.766 kez görüntülendi.
Kolostrumdan olgun anne sütüne geçiş

Kolostrumdan sonra “geçiş sütü” ve “olgun anne sütü” oluşur. Bu esnada, sütte yer alan protein ve mineral tuz miktarı azalırken, yağ miktarı artar.Bu süreç sırasında, göğüslere kan akışının artmasıyla birlikte göğüsler şişkin, daha sıcak ve hassas olur. Bu geçiş, genelde doğumdan sonraki 3. ve 5. günler arası gerçekleşsede birkaç gün gecikebilir.

Kolostrum içeriği ve anne sütü içeriği :
Birincisi protein (daha çok antikor) açısından açıkça daha zengin olsa da ikincisi yağ ve şeker açısından zengindir.

Anne sütü, çok miktarda ve genellikle de bebeğin ihtiyacının üzerinde salgılanmaya başlar. “Olgun anne sütü”nün oluşumu ve sürekli olarak üretilmesi, hipofiz bezi tarafından salgılanan prolaktin hormonu sayesinde gerçekleşir. Bu hormon, hamilelikle birlikte salgılanmaya başlayarak, meme bezlerinin olgunlaşmasını ve böylece göğsün süt üretimine hazır hale gelmesini sağlar. Ancak, plasenta tarafından salgılanan bazı hormonlar, süt üretiminin doğumdan önce gerçekleşmesini engeller. Doğum ve sonrasında plasentanın ayrılmasıyla birlikte söz konusu hormonların engelleyici etkisi ortadan kalkar. Bu noktadan itibaren, prolaktin hormonu süt salgısını uyarmaya başlar.

anne sütü

Emmeyle beraber bebeğin, meme başındaki sinirleri uyarması sütün, meme bezi dokusundan bebeğin rahatlıkla emebileceği kanallara taşınmasını sağlayan prolaktin ve diğer hormonların (oksitosin) düzenli ve çok miktarda salgılanmasını garanti eder.
Oksitosin, emzirme başlamadan önce, annenin süt vermek için hazırlanması gerektiğini düşündüğü anda harekete geçer.

Oksitosinin salgılanması, annenin düşünceleri, duyguları ve hisleriyle ilişkilidir, annenin bebeğini sevgiyle okşaması gibi olumlu düşünceler, süt akımını başlatır. Aksine stres, endişe, sütün gelmeyeceği korkusu, oksitosin hormonunun bu olumlu etkisini azaltabilecek faktörlerdir.

Buna karşın, süt yapımında en sık rastlanan problemlerden birincisi stres ya da yorgunluk değil, genelde yanlış emme pozisyonu ya da düzensiz besleme sıklığıdır. Süreç içinde, bebeğin süt yapımı ve akışını düzenlemesi de sorun haline gelir, bebeğin emme ve meme ucunu uyarma miktarı arttıkça, süt yapımından sorumlu hormonların salgılanma miktarı da artar. Günlük üretilen süt miktarı, ilk aydan itibaren düzenli olarak artarak, 1. ve 6. aylar arasında günlük 600 gr. ile 900 gr. arasında bir değere ulaşır. Süt, her zaman bol miktarda ve annenin açıkça hissedebileceği şekilde gelmeyebilir; “geçiş” sürecinin eksik olduğu durumlarda, süt miktarındaki artış, kademeli olarak gerçekleşebilir.

Meme büyüklüğünün, uygun süt yapımıyla hiçbir ilgisi yoktur; küçük göğüsler de bebeğin ihtiyacının da üzerinde süt üretebilir.