Kadınların Net Adresi

İçeri Çökük Meme Uçları Emzirmeyi Etkiler

  • 02 Eylül 2011
  • İçeri Çökük Meme Uçları Emzirmeyi Etkiler için yorumlar kapalı
  • 4.858 kez görüntülendi.
İçeri Çökük Meme Uçları Emzirmeyi Etkiler

İçeri göçük meme uçları. Meme uçları —göğüsleri tutan kasların çekmesi İle— içe göçük ya da pek az çıkıntılı ise, be­bek meme emmekte güçlük çeker ve büsbütün buysuzlanır. Meme ucunu arayan bebek, bulamayınca yaygarayı ba­sar, başını geriye atar. Böyle durumlarda bebeğe uyanır uyan­maz, sinirlenmeye vakit bulamadan meme verin. İlk denemede ağlamaya başlarsa, bekleyin; kollarınızın arasında oyalayın ve ve ağlaması geçince yeniden deneyin. Sabırlı olmak şarttır. Me­me uçlarını, ellerinizi yıkadıktan sonra yapacağınız hafif bir ma­sajla bazen daha belirli hale getirebilirsiniz. Emmeyi kolaylaş­tırmak için bir süre memenin ucuna sahte meme başı koyup öy­le emzirebilirsiniz. Bu araç, bebeğin emmesini kolaylaştırdığı gi­bi meme ucunun zamanla dışarı çıkmasını da sağlayabilir.

Şunu da unutmayalım ki emzirme bakımından, bebeğin bü­tün «areola» yi (meme halesi) ağzına alması, meme ucunun çıkın­tılı olup olmamasından daha önemlidir. Fakat, meme ucunu içeri çeken kaslar, meme halesi­ni de sertleştirir, dolayısıyla bebek kolaylıkla ağzına alamaz. O zaman bence en iyi usul, meme uçlarındaki sütü elle sıkarak sağmak ve haleyi yumuşatmaktır.
Ondan sonra meme halesini iki parmağınızın arasında bastırıp yassıltarak bebeğin ağzına daha kolay verebilirsiniz.

Emzirme sırasında duyulan sancılar, ilk haftalarda, bebeğinizi emzirmeye başladığınız zamanlar karnınızın alt kısmına sancı girdiği olur. Bu sancılar, emzirmeyle birlikte kendiliğinden harekete geçen rahim kaslarından gelmektedir. Doğumdan sonra rahim eski haline emzirme sırasında duyulan bu sancılarla dö­ner. Ve sancılar bir süre sonra kaybolur.
Bazen de, emzirmenin ilk gün ya da haftalarında, bebek me­meyi ağzına aldıktan sonra meme uçlarında birkaç saniye süren sızılar duyulur. Her zaman rastlanabilen bu sızılar olağandır ve çabucak geçer.