Kadınların Net Adresi

Bebeklerde Kabızlık ve Kaka Yapma Sıklığı

  • 10 Mart 2011
  • Bebeklerde Kabızlık ve Kaka Yapma Sıklığı için yorumlar kapalı
  • 4.776 kez görüntülendi.
Bebeklerde Kabızlık ve Kaka Yapma Sıklığı

Bebeğin vücudunda doğumdan sonraki ilk birkaç gün devam eden gastrokolik refleksler, her beslenme sonrası kaka yapmasına neden olabilir. Bu durum ortadan kalktıktan sonra, kaka sayısı günde 4-5 defaya iner. Bazen, iki kaka arasında birkaç gün (3-5) geçtiği de olur; bu durum endişe verici değildir ve “kabızlık” (bu terim, kaka yapma şıklığıyla değil, kakanın çok yoğun ve katı olmasıyla ilgilidir) olarak nitelendirilmemelidir.

Karşı karşıya olunan durum, bebeğin gelişmemiş olan sfınkter kaslarının açılması için gönderilen uyaranı “hissetmemesi” (öte yandan bu denli yumuşak ve akışkan dışkının çok fazla uyaran etkisi yapamayacağı da göz önünde bulundurulmalıdır) sonucunda dışkının rektumda birikmesidir.

Yapay uyarana (sonda, fitil, maydanoz yağı gibi) başvurulmadan, bebeğin birkaç gün sürsede doğal yollardan dışkılaması beklenmelidir. Sütle beslenen bebekte, dışkı yapısı asla kabızlık olarak nitelendirilebilecek bir duruma ulaşmadığından beklemenin bebeğe hiçbir zararı yoktur. Tam tersine, bebek doğru kaslan çalıştırmayı ve en başlarda yaptığı gibi elleri de dahil olmak üzere tüm vücuduyla ıkınmaması gerektiğini öğrenecektir.