Bebeklerde diş çıkarma

Bebeklerin en sıkıntılı anlarından biri olan diş çıkarma dönemi, hem bebeğe hem de anneye oldukça zor anlar yaşatır.

Bebeklerin diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Bebeğin diş çıkarma döneminde tükür miktarının arttığını gözlemlersiniz. Öyle ki tükürüklerini ağzının dışına kadar akıtmaya başlayan bebeğiniz diş çıkarma hazırlığındadır. Bebeğinizin sürekli elini ya da herhangi bir cismi ağzına götürerek dişlerinin çıkacağı bölgeleri kaşımaya çalıştığını görürsünüz. Zaman zaman huzursuzlaşmaya, sebepsiz yere ağlamaya başlayan bebeğiniz diş çıkarma dönemine girmeye başlar.

Bebeğinizin diş çıkarırken ağrı çekmesini nasıl engellersiniz?

Bebeğinizin diş çıkaracağı bölgeye masaj yapmanız, temiz küçük bir bez parçasını buzdolabında soğutup diş çıkacak bölgeye çok az baskı yapmanız, bebeğinizin diş çıkarma ağrılarını hafifletebilir. Bunun yanında soğuk bir havucun bebeğinizin kemirmeye çalışmasını sağlamak, onun diş çıkarma ağrısını ve diş çıkarma kaşıntılarını yok edebilecek basit ve etkili metotlardır.

süt dişleri

Bebeğinizin süt dişleri ne zaman çıkar?

Süt dişlerinin çıkış zamanı bebekten bebeğe değişir. Genelde ilk 4 ila 6 arasında çıkmaya başlar. Bebek ortalama 36 aylık olan kadar dişleri çıkmaya devam ederek tamamlanır.

Bebeğinizi ilk süt dişinin çıkmasıyla diş doktoruna götürmelisiniz. Böylece diş doktorunuzun bebeğinizin önündeki 36 ayda çıkaracağı dişler ve etkileri hakkında, yapmanız gereken ve yapmamanız gerekenler hakkında sizlere bilgiler verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü