Kadınların Net Adresi

Bebekler Hayvan Sütü ile Beslenebilir mi?

  • 26 Şubat 2011
  • Bebekler Hayvan Sütü ile Beslenebilir mi? için yorumlar kapalı
  • 4.750 kez görüntülendi.
Bebekler Hayvan Sütü ile Beslenebilir mi?

Farklı hayvan türlerinin sütleri birbiriyle karşılaştırılırsa, nitelikleri ve bileşenlerindeki oranlarında büyük farklılıklar gözlemlenebilir. Bu farklılıklar belirli biyolojik gereksinimlere cevap verirler. Bir hayvan türüne ait yavrunun büyümesi ne kadar hızlıysa annesinin sütünde bulunan protein, kalsiyum, fosfor ve diğer bileşenlerin oranı da o kadar fazladır.

Farklı türlere ait sütlerin bileşimi gün içindeki emzirme sayısına da etki eder, özellikle de sütü protein bakımından zengin olan türler diğerlerine göre daha az emzirirler. Örneğin tavşan yavrularını günde sadece bir defa emzirirken, sütünde oldukça düşük miktarda protein olan insan çok daha fazla emzirir.

İnsan türüne ait bir yavruyu doğumdan itibaren hayvan sütüyle beslemek kesinlikle bir hatadır;
örneğin inek sütü doğa tarafından insan yavrusundan oldukça hızlı bir büyümeye sahip olan buzağının ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılayacak şekilde hazırlanmıştır.

Yenidoğan için sadece anne sütü tam bir güvenlik sağlar, onun yerine geçebilecek diğer tüm sütler sadece endüstriyel teknik komplekslerle uygun hale gelirse ve özel besin ihtiyaçlarına göre düzenlenirse kullanılabilirler.

Göğüste süt verme insan yaşamının en az 1 milyon yıl kadar eski bir tecrübesidir. Anne sütü insanın ilk gıdasıdır, gereksinimlerine ve fizyolojisine (sindirilebilirlik, besin değeri, hijyen bakımından mükemmel bir şekilde uyum sağlayan tek besindir. Anne sütü sadece bir besin değil, bebeğin büyüme hızına, besin ihtiyacı farklılıklarına, onun metabolik ve sindirim kapasitesine adapte olan tam ve gerçek bir biyolojik oluşumdur.

Sütün anne göğsünde meydana gelen yapılanması, zamanla büyümekte olan bebeğin beslenme ihtiyaçlarıyla mükemmel bir ilişki içinde değişir. Sütte meydana gelen bu değişiklikler tamamen içeriğindeki unsurların oranlarının değişmesidir.