Bebek neden ağlar?

Bebeklerin vakitli vakitsiz, size göre sebepli sebepsiz ağlamalarının altında yatan nedenler, bebeğin yaşına göre, içinde bulunduğu fiziksel gelişime göre değişimler göstermektedir. Bebekler neden ağlar sorusunun cevabını etkileyen etkenleri birlikte inceleyelim.
0-6 AY ARASI BEBEKLER

AÇLIK: 0-6 ay arasındaki bebekler açlık duygusu her başladığında ağlayama başlar. Çok sık acıktıkları için doğal olara da çok sık ağlarlar. Anne, belli süre sonra bebeğinin ne zaman acıktığını ve buna bağlı olarak ne zaman ağlamaya başladığını veya başlayacağını ezberler hale gelir. Bebeğin acıkmaya bağlı ağlamalarının önüne geçmek için bebeğin beslenme saatlerini takip edip, bebeği aç bırakmamak yeterlidir.
SUSUZLUK: Bebeğiniz yine 0-6 ay arasında sık sık susayabileceği içi sık sık ağlayabilir. Karnı tok olduğu halde hala ağlamaya devam eden bebeğinizin susamış olabileceği ihtimalini her zaman göz önünde bulundurun ve öğünler arasında mutlaka bebeğiniz azar azar su içirin. Şayet emziriyorsanız çoğu zaman susuzluk anında anne sütü bebeğinizin ağlamasını keser.
KUCAKLANMAK İSTEĞİ: 0-6 ay arasında bebekler, fiziksel temasa çok fazla ihtiyaç duyarlar. Çoğu bebek karnı tok olmasına, susuzluk çekmemesine rağmen beşiğinde rahat rahat uyumaz, sürekli ağlar. Anne kucağına alındığı zaman anında ağlamayı keser. Çünkü bebek fiziksel temas ile annesinin kalp atışlarını duyması, kendini güvende hissetmesini sağlar. Bu sebeple bebeğiniz durmadan ağlıyorsa onu kucağınıza alın ve göğsünüze yaslayıp kalp atışlarınızı duymasını sağlayın. Kesinlikle bebeği sarsarak sağa sola hırpalar gibi sallamaya kalkmayın. Kucağınızda güven içinde, onu rahatlatıcı hareketlerle sallayın.
ÜSTÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİ: Özellikle 0-6 ay arası bebekler üstleri değiştirilirken hırçınlaşırlar ve ağlamaya başlarlar. Bu sebeple bebeğinizin üstünü değiştirirken olabildiğince hızlı davranın ve onunla konuşarak oyalayın ve ağlamasını böylece engelleyin. Üzerine giydirdiğiniz kıyafetlerin güzelliğinden çok rahatlığına dikkat edin. Kolunu, bacağını sağa sola rahat hareket ettirebilecek kıyafetler seçin.

ÇOK SICAK VEYA ÇOK SOĞUK: Bebeğinizi uyuttuğunuz veya sürekli zaman geçirdiği odanın ısısına çok dikkat edin. Çok sıcak odada bebeğiniz bunalacağı için sürekli huzursuzlanacak ve ağlayacaktır. Çok soğuk odada ise üşümesine engel olamayacağı için yine ağlamaya başlayacaktır. Bebeğini için ideal oda sıcaklığını 22 derecede muhafaza etmeye çalışın. Bebeğiniz ağladığı zaman karnına dokunarak sıcaktan mı soğuktan mı rahatsız olduğunu anlayabilir, ona göre üzerine yelek gibi bir şeyler giydirebilir veya üzerindekileri çıkarıp daha hafif giysiler giydirebilirisiniz.

KORKU: Bazı bebekler aşırı ses, gürültü, aniden yükselen seslerden korkarlar ve kalabalıktan huzursuz olup sürekli ağlamaya başlarlar. Bebeğiniz olduğu yerde parlak ışıklar, yüksek seste müzik veya konuşmalar onu ürkütebilir doğal olarak da susmak bilmeyen sürekli ağlayan bir bebeğiniz olur. Bu sebeple böyle durumlarda bebeğinizi daha sessiz bir ortama götürüp sakinleştirebilirsiniz.
AĞLAYAN BEBEĞE NASIL DAVRANMALI?

  • Bebeğinizin sürekli devam eden ağlamaları var ise öncelikle bir doktora başvurun ve gerekli muayeneleri olmasını sağlayın
  • Aç veya susuz kalan bebeğiniz ağlama krizlerine girebilmektedir. Bu sebeple bebeğinizi doyurmaya ve su içirmeye çalışın.
  • Bebeğinizi biberonla besliyorsanız ve bebeğiniz beslenme süresi 20 dakikadan az sürüyorsa, biberon başlığını değiştirip daha az delikli bir biberon başlığı takın
  • Bebeğinizi korkutabilecek ani hareket ve seslerden kaçının

6 AYDAN BÜYÜK BEBEKLER

Bebekler 6 aydan sonra fiziksel hareketlerinde gelişme sağladığı için emeklemeye çalışacak ve dikkatini çeken her şeyi tutmaya çalışacaktır. Sizde bebeğinizin güvenliği için, ona zarar verebilecek eşyaları ondan uzak tutarak veya elinden alarak attığınız her adım bebeğiniz açısından hayal kırıklığı olacağı için ağlamaya başlayacaktır. Bu dönemde onun ilgisini çekecek ve zarar vermeyecek olan başka bir eşyayı, oyuncağı eline verdiğinizde muhtemelen ağlamayı kesecektir.

Bebeğinizin duyguları gelişmeye başladıkça, duygularını fiziksel olarak hareketlerine ve konuşmasına yansıtamayacağı, kızgınlığını, korkusunu, isteklerini ağlamaya başlayarak, dikkatleri üzerine toplayarak ifade etmeye başlayacaktır. Zamanla fiziksel hareketlerini yönetmeye ve konuşmaya eğilimin artmasıyla kendisini ifade etmeye başladığında bu ağlama krizleri azalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü