Kadınların Net Adresi

Bebek nasıl yıkanır?

  • 24 Aralık 2010
  • Bebek nasıl yıkanır? için yorumlar kapalı
  • 4.500 kez görüntülendi.
Bebek nasıl yıkanır?

Minik bebeğiniz artık dünyaya geldi ve hayatınızın en önemli yerinde. Yeni doğan bebeği yıkamak aslında zordur. Yanlış bir hareket yaparak bebeğinize zarar vermekten korkarsınız ve bu endişe ile paniklersiniz. Ancak birkaç ufak detaya dikkat ettiğinizde zorlanmadan bebeğinizi yıkayabildiğinizi göreceksiniz.
Yeni doğan bebek nasıl yıkanır, bebek yıkanırken dikkat edilecek hususlar gibi konuları birlikte değinelim.

Bebeğinizi yıkamak için öncelikle bebek küvetinizi eğilip kalmanızı gerektirmeyecek bir yüksekliğe koyun. Bebek yıkamak için küvetin içine koyduğunuz suyun sıcaklığını bir termometre ile ölçün ve bu sıcaklığın 36 derece olmasına özen gösterin. Şayet termometreniz yoksa eskilerin yöntemini kullanarak dirseğinizi suya sokup ısısını belirleyebilirisiniz.
Bebeğinizi su dolu bebek küvetinin içine önce ayaklarını sokarak ardından bedeni suya değecek şekilde ürkütmeden yavaşça sokabilirsiniz.
Bebeğinizin başı yani ensesi kolunuza gelerek, sanki yastığa uzanmışçasına küvete yatırmalısınız. Böylece kolunuzda bebeğiniz başı garanti altında olur ve elinizde bir omzunu tuttuğu için bebeğinizin düşme ters gelme durumu olmaz.
Ardından diğer elinizle bebeğinizi yıkayabilirisiniz. Yumuşak bir havlu parçasını bebeğinizi yıkamak için kullanabilirisiniz

Bebek yıkarken sabun kullanmamanız ve saf su ile yıkamanız daha sağlıklı bir karar olacaktır. Bebeğinizin vücudunu yıkadıktan sonra, yüzünü de onu rahatsız etmeden yıkamalısınız. Çünkü muhtemelen yüzünde süt baksa besin atıklarının kalıntıları olacaktır. İleriki dönemlerde saçları için göz yakmayan bebek şampuanları kullanabilirsiniz Sakin olun ve bebeğinizle konuşarak en fazla 10 dakika içinde bebeğinizi yıkayıp suyun içinden çıkarmış olun.