Kadınların Net Adresi

Anne Sütü ve Faydaları

  • 22 Haziran 2010
  • Anne Sütü ve Faydaları için yorumlar kapalı
  • 4.503 kez görüntülendi.
Anne Sütü ve Faydaları

Anne sütünün bebeklerin sağlığında, gerek fiziksel gelişiminde, gerek beyinsel gelişimde ne derece yararlı olduğunu, bebeklik döneminde veya ileriki yaşamında hastalıklar karşısında direnç göstermesindeki katkısını bütün doktorlar dile getirmektedir.

Anne sütünün bebeğe olan faydaları nelerdir?

Anne sütü yeni doğmuş olan bütün bebekler için ilk ve tek besin kaynağıdır. Bebek ister prematüre, ister belli bir hastalıkla, ister tamamen sağlıklı doğmuş olsun alması gereken ilk besin anne sütü olmalıdır. Son derece steril olan anne sütü enfeksiyonlara karşı bebeği koruyan antikorlar içerir. Anne sütü ile beslenen bebekler, obezite,koroner kalp hastalıkları, bağırsak enfeksiyonu hastalıkları, solunum yolları hastalıkları, astım gibi hastalıklara karşı güçlü ve sağlıklı bedenleri ile korunur halde yaşarlar.Bebek emziren kadınlarda göğüs kanserine yakalanma oranın, emzirmeyen annelere göre daha az olduğu görülmüştür.Doğum yaptıktan hemen sonra bebeğini emziren anneler, doğum sonrası kanamaları daha az yaşar.

Bebekler anne sütü ile ne kadar süre beslenmelidir?

Emzirme dönemi mümkünse en az 1 yıl sürmelidir. Yapılan araştırmalara göre 2 yıl anne sütünden faydalanan bebeklerin psikolojik, sosyal ve fiziksel yönden gelişimlerinin son derece iyi olduğu gözlemlenmiştir.

Anne sütü dışında veya yanında ek gıdalara ne zaman geçilebilir?

Anne sütünün kesilmesi veya yeterli olmaması veya başka bir sebepten bebeğe ek gıda verilmesi isteniyorsa, bebeğin doğumunun üzerinden en az 6 ay geçmesi beklenmelidir.

Anne bebeğini emzirirken nelere dikkat etmelidir?

Anne, bebeğini emzirirken her iki göğsünü de kullanmalıdır. Emzirmeye başlayacağı zaman en son hangi göğsünü kullandı ise o göğsünden başlamalıdır. Sütünün kesilmemesi ve bol olması için bebeğini sık sık emzirmelidir. Göğüslerini temizlemek için sabun türü temizleyici kimyasal temizlik maddelerinden kaçınmalıdır. Herhangi bir ilaç kullanması gereken anne, eğer bebeğini emziriyorsa mutlaka doktoruna danışarak ilacını içmelidir. Emzirme döneminde anneye genellikle doğum kontrol hapları önerilmez. Yine de kullanması gerekiyorsa sadece progesteron içeren hapları kullanmaları önerilir. Bebek emziren annenin kesinlikle emzirme döneminde sigara kullanmaması önerilir. Çünkü sigara içindeki zararlı olan bütün maddeler direk bebeğe geçecektir.