Kadınların Net Adresi

2 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi

  • 08 Haziran 2010
  • 2 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi için yorumlar kapalı
  • 4.390 kez görüntülendi.
2 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi

Bebeğinizle ikinci aya girdiniz.Artık bebeğinizin sizin sesinizi ve yüzünü tanıyor ayrıca diğer ses ve yüzler ayırt edebiliyor.Parlak nesneler,hareket eden herşey dikkatini çekiyor ve gözleriyle hareket halindeki şeyleri takip ediyor.Yumuk yumuk ellerini artık açık tutmaya başlıyor.Eliyle yakaladığı objeleri düşürmeden tutabiliyor.Boyun kasları artık güçlenmeye başladığı için kafasını tutmaya çalışıyor,yüz üstü yatırdığınızda kafasını yukarı doğru kaldırmaya çalışıyor..

Ağlamaya başladığında tanıdık alışık olduğu sesi duyunca ve kucağa alınınca sakinleşiyor.Duygularını kontrol etmeyi öğrenmeye başlar.Emzirmek için göğsünüze yaklaştırmaya başladığınızda daha memeye kavuşmadan ağzı emme hareketini yapmaya başlar.

Kulağına eğilip adını söylemeyi alışkanlık ettiğinizde bir süre sonra size başını çevirerek size bakarak tepki verecektir.Sürekli onunla alçak ses tonu ile konuşmanız onu eğlendirecektir.

Anne sütü ile beslenmeye devam etmesine özen gösterin veya doktorunuzun uygun gördüğü mama ile besin takviyesi yapabilirsiniz.Diyet yapmaya kalkmayın sütünüzün azalmasına neden olacaktır.Gebelik döneminde kullandığınız vitaminlere devam edin.Eğer herhangi bir ilaç kullanmanız gerekirse mutlaka doktorunuza danışın.

Bebeğinizin ikinci ayında düşme riskine karşı tedbirli olun.Yüksek bir yerde tek başına bırakmayın.Etrafına uzanarak alacagı yada yuvarlanarak alacağı eşyalar bırakmayın.
Altını temizledikden sonra ılıksuyla yıkayın veya ılık suya batırılmış pamukla ile silin.Pişik olmaması için krem ve pudra kullanabilirsiniz.Bebeğinizi yıkayacağınız zaman küvetin tabanına havlu koymanız bebeğinizin kaymasını engelleyecektir.Burnunu,kulaklarını,gözlerini yumuşak temiz tülbent tarzı bezlerle silin,kulak çöpü gibi çucuklar kullanmayın.

İkinci ayındaki bebeğinizi karma aşıları ve genel kontrolü için doktoruna götürmeyi ihmal etmeyin.