Sorunlu İlişkiler Nasıl Çözülür?

Hiçbir ilişki yoktur ki sorunsuz olsun, mutlaka her ilişkide zaman zaman problemler yaşanabilir. Önemli olan kaçmak ya da bitirmek değil bu soruları çözebilmektir. Bu yazımızda eşinizle ya da sevgilinizle ayrılık eşiğine gelenelere çözümler üreteceğiz. İşte çözümler…

Her evlilikte birtakım sorunların yaşanması çok doğaldır, asıl önemli konu bu sorunları aşabilmektir. İşte size evlilik hayatınızda karşılaştığınız sorunlarla baş etme tüyoları:

Yeni problemler çıkarmak yerine çözüm yolları geliştirin:
Eğer evinizde sorunları çözmek istiyorsanız problem yaratmaktan vazgeçin. Sonuçta problem kitabının olmadığı bir evde çözüm kitapçığına da gerek kalmayacaktır. Ama eğer problemler sizin dışınızda birtakım nedenlerden ileri geliyorsa bu noktada yapılması gereken bu problemleri çözmeye odaklanmak, problem yerine çözüm kitapçığı geliştirmek.

Enerjinizi panikle tüketeceğinize çözüm yolları üzerinde çalışın:
Zamanınızı ve gücünüzü panikle boş yere yok etmeyin, bu enerjinizi yeni çözüm yolları geliştirmek adına kullanın. Düşman askeri gelmeden önce tüm cephaneyi boş yere tüketen asker gibi olmayın. “Öyle olduğunu düşünmüştüm”, “Ben böyle zannetmemiştim” gibi cümleleri bol kullanmak yerine karşınızdaki insanı iyice anlayıp dinleyerek yargıya varın. Bir ilişkiyi yıkmak, ona zarar vermek kadar kolay bir şey yoktur ama bunların onarılması uzun zaman alabilir, hatta hiç geri dönüşü olmayabilir. Yanlış anlaşılmalarla eşinizin kalbinizi kırdığınızda belki de ne kadar konuşsanız, özür dileseniz hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını görebilirsiniz.

“Keşke” demek zorunda kalmayın:
Hep aynı hataları yapıp, devamlı sorun çıkarmak eşinizi bıktıracaktır. Onu, “Kaprislerinle uğraşmaktan sıkıldım artık, daha fazla çekemeyeceğim” noktasına getirmeyin. Bu noktadan sonra pişmanlık belirten keşkeli cümleleri kurmak durumunda kalırsınız. “Keşke böyle davranmasaydım, onunla böyle konuşmasaydım” gibi. Eğer siz kalbinizin penceresini sonuna kadar açarsanız güneş gibi olan sevginin içeriyi bol bol ısıttığını göreceksiniz. Eğer pencereleriniz kapalıysa sevgiyi engellemiş olursunuz. Eşinizin sevgisinin bir şekilde kapalı pencerelerden sızıp gireceğini ümit etmeyin, onun kalbi pencereleri sonuna kadar açık birine de kayabilir.

‘Ama’ kelimesini kullanmamaya özen gösterin:
Hatasız bir melek olamazsınız. Sürekli kendinizi savunmayın, kimse mükemmel değildir. Eşinizin hatalarınızla ilgili sorularına ‘âmâ’lı cevaplar vermek yerine hatalarınızı kabul etme yoluna gidin. “Ama ben böyle dememiştim ki, ama” diyerek bu kelimenin arkasına gizlenmeyin. Karşınızdaki yabancı değil, düşmanınız değil, dostunuz, eşiniz. Ve de unutulmamalıdır ki, dostun attığı gül zaman zaman düşmanın silahından daha fazla yıkıma neden olur.

Siz polis hafiyesi değilsiniz:
Bazı çiftler bir polis hafiyesi gibi eşlerinin sürekli olarak hatalarını araştırır bulur ve yüzlerine karşı dobra dobra söylemekten kaçınmazlar. Savunmaları da her zaman “ben onun iyiliğini düşündüğüm için yanlışlarını gösteriyorum” olur. Unutulmamalıdır ki her yerde her doğru söylenmez. Bir insanın görevi hiçbir zaman her doğruyu söylemek değildir. Bir lokma bile ağızda çiğnendikten sonra mide özsuyuyla sindirilir. En son ince bağırsakta süzülür. Eğer çiğnemende yutulursa boğaza ya da mideye oturacaktır. www.kadinlarsitesi.net

Eşinizle inatlaşmayın:
Bazı çiftlerin problemler neticesinde çözüm yollarından uzaklaşıp inatlaşarak sorunlarını büyüttüklerine şahit oluruz. “Böyle davranırsam bundan ders alır” diye düşünürler. Hangi öğrenci problemi çözmediğinde öğretmenize ders olduğunu düşünebilir ki. Bu şekilde inatlaşan öğrenci sınıfta kalmaya mahkûmdur.

Kin tutmayın:
Aslında eşlerin birbiriyle anlaşmasında en kilit nokta kin tutup tutmamalarıdır. Eğer bir sıkıntı yaşandıysa geçmiş gitmiştir. Biri bu problemi tamamen aklından silip atmışken diğer problemi içinde günlerce daha da büyüterek “Neden böyle davrandın? Neden benimle böyle konuştun” diye problemin her an güncel kalmasına yol açar. Asıl yapılması gereken sorunlarla karşılaşıldığında o zaman dilimi içerisinde problemler çözülmesi, zaman dilimi sona erdiğinde ise sorunlar çözülüp bir kenarda unutulmuş olmalıdır.

Daha çok bağışlayıcı olun:
Kimsenin mükemmel olmadığı bu dünyada eşiniz de doğal olarak hata yapabilir. Sizden özür dilediğinde bağışlayıcı olun. Onu hesaba çekmeye devam etmekten vazgeçin. Affedici taraf daima daha çok kazanır. Evlilik insana mutluluk veren bir yaşantıdır, bir problem değildir. Sürekli tebessüm edin. Görüntünüz daima mutlu olduğunuzun işaretini versin. Evinizin her yanı mutlulukla dolsun. Yuvanız bir mutluluk sarayına dönüşsün, siz iyilik meleği, eşiniz de bu sarayın prensi olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sitemap oktay usta yemek tarifleri kadın kadınca örgü kadın Saglik Yemek Tarifleri yemek tarifleri Sağlık saglik kadın örgü