Kadınların Net Adresi

Faizli Bedeller Diyarı

  • 04 Şubat 2011
  • Faizli Bedeller Diyarı için yorumlar kapalı
  • 4.991 kez görüntülendi.
Faizli Bedeller Diyarı

Kim ister hata yapmayı, mahçup olmayı…? Hele hele hiç elinde olmadan, planlamadan… istemeyerek.
Peki kim ister kırılmayı…? Hele hele hiç hak etmeden, hiç bir suçu olmadan…farkında bile olmadan.

Kadın…! Tüm hırslı, savaşan, konuşkan, güçlü tavrının altında, ne kadar ruhu ile yaşayan bir varlık. Tek bir söze, bir bakışa ömrünü verebilecek kadar sevgiyi bilen.

Kalp…! Kırılması en kolay şey. Ezip geçmesi bazen tek bir kelime ile mümkün. Geri alınamaz hamlelerin alıp avucunda ezdiği, un ufak ettiği kalp.

Kırgınlık…! Ne kolay olabilen, zor görünse bile…! Ne çok yaşanmışı geride bıraktırabilen, bir anda…! Geriye sarılması imkansız makaralarca ip gibi uzayıp giden gözyaşlarını getiren beraberinde.

Bedel…! Ödenmesi en gerekli şey. Ödenmedikçe anlaşılmayan gereği. Mutlaka her bedelin arkasında bıraktığı bir iz var. Ya ödenmeyen bedellerin bıraktığı izler…?! Onlar ne olacak…?

Ya bir KADIN’ın KALP’ini KIRIP…BEDEL’ini ödememek…. ödeyememek ya da… nasıl ödeyeceğini bilememek…!
Bir kadın…. mutlaka bedel ödetir. Erkekler için ne acı ama kaçınılmaz bir gerçek.
Korkmasın kimse, bedeller de öğretir insana. Hem de çok şey…!
…..

İçlerinde yılların kinini taşıyan kadınlar tanıyorum. Az da değil üstelik sayıları. Ve aynı sayıda ödemediği bedellerin acıları ile yaşayan adamlar tanıyorum. Her ikiside belki yüzlerindeki bir kırışıklıkta, saçlarındaki beyazlarda, dillerinden geçen bir “ooffffta” taşıyorlar izlerini.
Telaffuz edilmemiş ‘özür dilerim sevgilimleri’, dile gelmemiş ‘affet beni bebeğimleri’, ödetilmemiş ‘bedelleri’ yıllar unutturmuyor kalplere. Kırıklıklar asla geçmiyor. Yerini elbet gülümsemeler alıyor, belki bazen olgunluk ile söylenen bir ‘unuttum ben o olanları’ çıkıveriyor dudakların arasından ama, kalp kandırmaya gelmiyor.

Bir gün gelir. Yıllar geçmiş aradan, yaşanmışlıklar almış başını gitmiş. Yollar değişmiş, ağaçlar yetişmiş, çocuklar büyümüş… gündem çoktan değişmiş.
Herşey başkalaşır… kalp hariç, gözlerdeki ifade hariç,
Bir gün gelir… Yıllar geçmiş ve kırgınlıkların üzerindeki süngerler sularını çekmiş… damlıyor her yere…
Bir gün gelir… Ödenmemiş bedellerin faizleri de ödenir…

Papatya Somer